środa, 12 września 2012

Światełka filmowe - dodatki

Opisałem już podstawowe rodzaje świateł filmowych, podałem jeden przykład ich zastosowania, teraz pora na coś może mniej spektakularnego, ale niezbędnego na każdym planie. Z angielska zwie się to ditty bag, i generalnie jest to torba pełna różnego potrzebnego śmiecia.

Każdy DoP, gaffer, oświetlacz, indie skompletuje jej zawartość według własnego uznania, jest jednak kilka rzeczy, które powinny znaleźć się w niej niezależnie od preferencji.

Gaffer's tape
Podstawa. Prędzej nakręcę film bez kamery, niż bez tego czarnego ustrojstwa. Podklejanie kabli, doklejanie wysłonek, łatanie zacinek, zastosowań są setki. Oprócz klasycznej, czarnej, gt występuje też w różnych kolorach, dzięki czemu można ich używać do markowania pozycji aktorów, kamery czy świateł. Wielką zaletą tej taśmy jest to, że można ją spokojnie rwać palcami, bez potrzeby używania noża/nożyczek.

Rękawice
Mogą być zwykłe, robocze, może być coś bardziej wyrafinowanego, zastosowanie jest proste - chronią ręce przy noszeniu ciężkich świateł i statywów, oraz przy regulowaniu lamp, które są, lub były niedawno włączone - ich temperatura uniemożliwia ustawianie ich gołymi rękami. Osobiście używam rękawic Dirty Rigger, z racji ich wytrzymałości na temperaturę (kiedyś trzymałem w nich zapalone dedo przez kilka minut, próbując zamocować je pod sufitem, bez problemu, ledwo odczuwałem ciepło lampy). Są to jednak rękawice dość kosztowne, do większości zastosowań wystarczą zwykłe robocze.

Scyzoryk/Leatherman
A najlepiej to i to. Często na planie trzeba dokręcić/odkręcić/przeciąć coś, a te maleństwa zastępują cały zestaw narzędzi.

C-47
Brzmi bardzo poważnie. Szalenie poważnie wręcz. C-47 wygląda mniej więcej tak:
Służą do przypinania filtrów do wrót lamp, i są absolutnie nieocenione, i równie absolutnie niezbędne. Zapewne zastanawiacie się, skąd nazwa C-47? Powiem wam. Nie wiem.

Stalowe linki zabezpieczające
Tłumaczenia safety cables się nie podejmę, nigdy w życiu, więc tłumaczcie sami, lub zaakceptujcie nazwę oryginalną. Za każdym razem, gdy podwieszacie lampę czy jakiś element wspomagający oświetlenie, zabezpieczcie go taką właśnie linką.

Black wrap
Tym razem nawet nie próbuję tłumaczyć. Wygląda toto jak gruba folia aluminiowa pomalowana na czarno, i tym mniej więcej jest. Służy do blokowania światła z lamp, rozszerzając możliwości wrót.

Piłki tenisowe
Moje ulubione. Należy udać się do sklepu sportowego, i nabyć najtańsze możliwe piłki, następnie wydłubać w każdej otwór. Zastosowanie: zabezpieczanie końcówek fajek do c-standów, oraz innych wystających, twardych i słabo widocznych elementów tak, by nikt nie zrobił sobie kuku.

To tyle, jeśli chodzi o najpotrzebniejsze rzeczy. W mojej torbie oprócz tego podróżują taśmy izolacyjne w różnych kolorach, zaciski różnego rodzaju, plastry opatrunkowe, prochy na ból głowy, wycinki filtrów do dedo, markery (czarny, czarny suchościeralny, biały), długopis i notatnik do szkicowania schematów oświetlenia.

1 komentarz:

  1. C-47 brzmi jak udoskonalona wersja niezastąpionego materiału wybuchowego, nie? A coś o nazwie tu: http://www.scoutingny.com/?p=3332

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania!